Expedice Everest 2016

Den D nadešel 7. dubna 2016, kdy Facundo vyrazil se svým doprovodem na cestu do Nepálu, dobýt nejvyšší horu světa Mt. Everest. Celá expedice započala 9. dubna a skončila 3. června 2016. Dobytí samotného vrcholu bylo rozplánováno od 15. do 30. května podle počasí a stavu cesty. Průvodcem celé expedice je Tendi Sherpa. Facundo byl doprovázen Ulisesem Corvalan. Celá expedice čítá 9 účastníků včetně Facunda. Mezi těmito lidmi je také Elizabeth Rose, která společně s Facundem dobyla vrchol Aconcagua letos v březnu. Organizátoři celé výpravy se rozhodli že se tentokrát vydají severní stranou, která představuje menší rizika. Byla to tedy jiná cesta, než kterou si Facu prošel v roce 2012, kdy se na vrchol nedostal. Facundo již několikrát zdůraznil, že jeho cíl nebylo dobytí vrcholu, ale návrat zpátky domů. Také se zmínil, že to byla Maria, která ho povzbudila k tomu, aby se opět vydal do Himalájí, alespoň do základního tábora. Tentokrát se expedice zúčastnil i lékař, který byl všem členům expedice k dispozici.

Facundo 8. dubna bezpečně přistál v Kathamandú, odkud se ihned objevili dvě fotky, na kterých je ve velmi dobré náladě. Jako by pro něj neexistoval časový posun. Ve fotogalerii se ale můžete podívat na fotky také z přípravy na cestu, letiště, z letadla a také se se během své cesty stihl fotit s fanoušky:



Itinerář cesty, kde se Facundo v jaký den přibližně nacházel:

1. den - 9. 4. - Přílet do Kathmandú, získat čínské vízum do Tibetu
2. den - 10.4. - Čekání na víza, organizační záležitosti, rekreace
3. den - 11.4. - Čekání na víza, volný čas
4. den - 12.4. - Transfer do Zangmu (2350 m), noc v hotelu
5. den - 13.4. - Cesta do Nyalam (3750 m), ubytování a aklimatizace v Nyalam
6. den - 14.4. - Aklimatizace v Nyalam
7. den - 15.4. - Transfer do Thingri (4300 m), ubytování v hotelu
8. den - 16.4. - Aklimatizace v Thingri
9. den - 17.4. - Cesta do základního tábora Mount Everestu (5200 m), noc ve stanu
10. den - 18.4. - Odpočinek a volný čas v základním táboře
11. den - 19.4. - Odpočinek a aklimatizace v základním táboře
12. den - 20.4. - Odpočinek a aklimatizace v základním táboře
13. den - 21.4. - Cesta do Intermediate campu (6200m)
14. den - 22.4. - Cesta do Advance Base campu (6500m)
15. - 55. den - 23.4. - 29.5. - Cesta na vrchol
56. den - 1.6. - Sestup do Advance Base Campu, odpočinek
57. den - 2.6. - Sestup do základního tábora
58. den - 3.6. - Sklizení základního tábora a sbalení věcí
59. den - 4.6. - Cesta do Nyalam, přenocování v hotelu
60. den - 5.6. - Cesta do Kathmandú, ubytování v hotelu




Den 2 - 8

10. dubna, den po příletu do Katmandú. V tento den se všichni účastníci expedice zúčastnili prvního briefingu, který se konal v hotelu Yak & Yeti, kde se celá expedice ubytovala. Celý briefing trval tři hodiny a probírali se na něj věci jako zařízení, potřebné nákupy, právní formality nebo také opatření na ochranu zdraví a bezpečnosti. Volné chvíle členové expedice využili k výpravě do turistických čtvrtí Kathmandú. Ostatně ve fotogalerii se můžete podívat na fotky jak z konference tak také, jak Facundo tráví volný čas. Mimo jiné připojil fotku svého výhledu z okna hotelu Yak & Yeti:



11. dubna - tento den měla celá výprava dostatek volného času na to, aby mohla opět vyrazit do ulic na nákupy a občerstvení. Mimo jiné ale také šli požádat buddhistické mnichy o požehnání k dobré cestě. Průvodce Tendi Sherpa také v tento den oznámil, že se jim podařilo úspěšně získat vízum pro Tibet a povolení k výstupu na Everest:



12. dubna - 4. den expedice se celý tým úspěšně přesunul do Lhasy (Tibet). I když letadlo mělo tříhodinové zpoždění, podle fotek z letiště je více než jasné, že se všichni uměli zabavit, se sluchátky na uších se dá přežít všechno :D



13. dubna - tento den započala aklimatizace v hlavním městě Tibetu - Lhase. Celý tým využil příležitosti navštívit jednu z nejcennějších památek v tomto městě - Palác Potala, který je dokonce zapsán na Seznamu UNESCO. Fotky jsou samozřejmě hlavně z okolí této památky:



14. dubna - plán na tento den nebyl nikterak náročný, pokračovala aklimatizace ve městě Lhasa, naplánována byla také návštěva buddhistického chrámu - Jokhang Temple a večer už jen volný čas.



15. dubna - Jelikož v tento den stále ještě pokračovala aklimatizace v Lhasa. Expedice si na tento den naplánovala výlet do Gyantse (3940 m). Než se ale vydali na cestu, setkali se s představiteli horolezecké asociace, od které všichni členové dostali suvenýry v podobě bílých šál. Na konci svého výletu se ubytovali v místním hotelu Jian Zang Hotel Gyantse. Facundo byl po cestě zjevně velmi unavený, a je vidět že pes je jeho velmi oblíbené zvíře, dalšího si totiž našel na své cestě:



16. dubna - v sobotu se celý tým přesunul do druhého největšího města v Tibetu do Shigatse. Odtud prozatím jen jedna fotka místa, na další si budeme muset počkat. Dnes 17. dubna se expedice přesouvá do Thingri.




Den 9 - 15

17. dubna se celá expedice podle plánu přesunula do Thingri. Vyrazilo se časně ráno v 9:30, toto město v jižním Tibetu se nachází již v 4 300 metrech nad mořem. První den se expedice vydala na dobytí nejvyššího hory v Thingri - Thingri Peak, která se nachází ve 4 700 m.n.m. Druhý den byl vyhrazený pro odpočinek a aklimatizaci. Dohromady tady strávili dva dny a tři noci. Datumově tedy 17.4, 18.4 a 19.4.
Facundo si už tady udělal svou typickou fotku s plakátem "Donar Sangre, Salva Vidas", kterou zveřejnil na svém twitteru s komentářem: "Ať jste kdekoliv! Darujte krev, zachraňujte životy!". Nechyběl také snímek jeho pověstné termosky s maté. Z tohoto městečka také pochází první video! Je to Prologue namluvený Facundem ve dvou jazycích, v angličtině a španělštině. Přináším vám obě verze, aby si každý vybral jazyk, který mu vyhovuje. Kdo dá přednost češtině překlad níže :)





"Mohl bych mluvit dlouho, o tom, co jsem prožil do dnešního dne. Ale o tom někdy jindy. Dnes vám chci říci, tak rychle, jak jen to bude možné, že jsme včera přijeli do Thingri a právě teď jsme dosáhli vrcholu Thingri Peak, nejvyššího hory v Thingri (4 700 m). Ještě si vzpomínám, když jsem hrál v divadelní hře s Nicolasem Scarpinem a on mi říkal: "Jdi krokem starého muže, a vrať se krokem mladého. Cesta vede k dosažení cíle." Dnes je velmi speciální den, nejen proto, že je první den aklimatizace, ale i proto, že jsme v klidu a pomalu dosáhli vrcholu. Dnes je velmi zvláštní a neobvyklý den obecně, protože poprvé co jsme přijeli do Nepálu a Číny, můžeme jasně vidět Mt. Everest. Ten nemůže být zaměněn s jinou horou. Je úžasné to vidět. Zítra budeme odpočívat a poté se přesuneme do základního tábora Mount Everestu, odtud budeme stoupat výš a zase zpátky. Vrátíme se a promluvíme si později. Mějte se lidi."

20. dubna se přesunuli do prvního záchytného bodu celé expedice, tedy do základního tábora (5 370 m.n.m.). Facundo na svém twitteru uveřejnil rukou psaný vzkaz, ke kterému napsal: "Dobrý den...! Je 7:46 ráno...dnes jdeme do základního tábora!!"
V základním táboře se Facundo sešel samozřejmě také s jinými expedicemi, které také vyrazili na Everest. Mezi nimi byla mimo jiné také ruská výprava, která se ukázala být velkým fandou Facunda, takže se s ním ihned vyfotili. V základním táboře by měli být do 25. dubna, kde by měla probíhat aklimatizace, poté se přesunou do vyššího tábora. Odkud už můžeme mít méně informací, protože základní tábor je poslední místo, kde může být dobrý signál na spojení s okolím:





Den 18 - 22

25. dubna se celé výprava opět vydala na cestu, tentokrát do tábora Intermedio, který se nachází v 5 780 m.n.m. V tomto táboře výprava strávila noc. 26. dubna se vydali do výšky 6 400 m.n.m., odkud se zase vrátili zpátky do tábora Intermedio. Další dva dny strávili aklimatizací v tomto táboře. Odtud se budou připravovat na výstup na úplný vrchol. Ačkoliv už se k nám informace nedostávají tak snadno jako doposud, Facundo ve výšce 5 780 m.n.m., tedy z tábora Intermedio, uskutečnil telefonní rozhovor se zástupci Assist Card. Přináším vám překlad tohoto telefonního rozhovoru, ze kterého se dozvíte jak vypadá situace s Facundem, jaké má pocity, něco o jeho zdravotním stavu nebo také o počasí:

Musím se s vámi se všemi podělit o tento nádherný zážitek, který právě zažívám. Právě teď jsem v táboře Intermedio v 5 780 m.n.m. Dnes jsme šli směrem do pokročilého tábora, který leží v nadmořské výšce 6 400 m.n.m. V rámci aklimatizace jsme ušli kus cesty a zase se vrátili zpět. Šli jsme mezi morénami a ledovci. Ledovce jsou tu obrovské. Ledopády jsou tu obrovské. A celou tu dobu máme před sebou Everest a nad ním je vždy něco, jako proud kouře. Něco úžasného.
Můžete slyšet smích, to jsou moji kolegové. Jsme ve stanu - v kuchyni. Tam je malý koutek, ve kterém se všichni můžeme sejít. Příjemně tam trávíme čas a scházíme se u ohně. Když slunce zapadá, je nemožné být venku kvůli chladu. Ve stanu je teplota -3°C. Pokud tam není žádný vítr, udržuje se tam konstantní teplota. Pokud tam vítr je, teplota je kolem -5°C. Pokud fouká silně teplota spadne až na -20°C bez milosti. Takhle to tu vypadá.
Je to úžasné - jdete vedle hory, jejíž název neznáte. Je hned vedle Mt. Everestu. Samozřejmě má svůj název, ale já ho neznám. Ve srovnání s Everestem se zdá být tak malý, a to má výšku 7 200 m.n.m. Naše Aconcagua má 6 962 m.n.m. Všechno je tu vyšší než jinde, ale zdá se to být tak malé...
Děláme vše velmi svědomitě. Doktor mě prohlížel a můj kašel není důvod k žádným obavám. Teď se musím hydratovat, pít hodně teplé vody a spát.
Jsem šťastný a vděčný, protože se opravdu cítím dobře. Přišli jsme sem tvrdě pracovat. Pokud chcete dosáhnout toho, proč jste sem přišli, jdete do hor, pěšky do severního průsmyku a vysoce položených táborů, je potřeba aby jste pracovali s celým svým tělem.
Začíná šachová partie s horami. Uvidíme jak se budeme všichni cítit.


Tolik od samotného Facunda, vy se ještě můžete podívat na pár fotek, které se objevili z tábora Intermedio:



Den 23 - 31

30. dubna - V tento den zveřejnil novou fotku se vzkazem, kde se tento den nacházeli:"Dobré ráno! Nyní...Dnes se přesuneme do severního průsmyku...Včera v noci byla teplota ve stanu -18°...!!



Díky Assist Card máme k dispozici další video. Jedná se o další krátký sestřih tentokrát z příletu do Kathmandu, kam celá výprava dorazila 10. dubna. Video bylo ale zveřejněno až 2. května, opět s komentářem Facunda ve dvoujazyčné verzi, španělštině a angličtině.



Komu opět nevyhovuje ani jeden jazyk, přináším vám český překlad:

"Dlouho jsem přemýšlel, jestli znova uvidím ve svém životě tyto obrazy. Vycházím z letadla, jdu ven z letiště v Kathmandu a potkám jednoho z mých nejlepších přátel - Tendi! Povím vám o muži kterého vidíte, Tendi vylezl na vrchol Everestu desetkrát! Je jeden z nejuznávanějších horských průvodců.
Po setkání a přivítání se všemi členy týmu jsme měli jednání, Tendi nás seznamuje se všemi detaily, které potřebujeme vědět o expedici. Po skončení jdeme nakupovat. Máme něco, co potřebujeme koupit. Dobrým způsobem, jak ušetřit nějaký čas je pronájem něčeho jako taxi. Jedná se o kola s vozítkem. Je to úžasné. Pokud potřebujete něco pro expedici, v Kathmandu je všechno!
Na konci dne nás Tendi vzal ven z Kathmandu, do kláštera kde žije Lama. Lama je velmi důležitá osoba. Bez něho by toto místo nebylo nic. Dal nám povolení jít do hor. Požehnal nám a dostali jsme povolení jít do hor. A také požehnal mojí vlajce."


2. května Facu zveřejnil stránku svého deníku, který si na Everestu vede. Díky tomu víme, že se v tento den výprava vrátila zpátky do základního tábora, tedy do 5 370 m.n.m. Ušli tento den 22 kilometrů. Základní tábor využívají pro načerpání další síly na další výstup. Facu využívá i toho, že má opět přístup k internetu, aby zveřejnil další vzkazy a další fotky:"Jsem ve stanu a poslouchám Yuna. Venkovní teplota klesá velmi rychle. Sněží." napsal na svůj instagram, a také přiložil svoji fotku.
Další fotky z tohoto dne pocházejí z blogu YoMeAnimo. Můžete si všimnout Facunda v kyslíkové masce. K tomu se také Facundo vyjádřil:"Je nutno vybavit tělo kyslíkem a sílou, protože se blíží nejtěžší a nejlepší fáze - přechod do vyšších táborů. Musíte se postarat o průdušky. Postupujeme rozumně."



3. května podle fotek vládla v základním táboře očividně dobrá nálada. Je vidět že Facundo svůj zdravotní stav bedlivě sleduje a ještě se u toho dobře baví. Podle oxymetru je jeho tep 107, a saturace kyslíku 83. Což na tamní podmínky jistě není tak špatné.



4. května, tedy další den znamenal pro Facunda další zprávy a další fotky které poslal na svůj instagram. Ke své další fotce napsal:"Nahoru a dolů...Čekání...Čekání na návrat...Čekání...dokud je nahoře špatné počasí, je lepší jeden den počkat, než se vrátíme na začátek. Jak se dostaneme do severního průsmyku, stane se to naším dalším cílem. Vyrážíme další den, velmi brzy ráno. Dá - li Bůh budeme se snažit za 3 dny dostat do výšky 7 100 metrů nad mořem...Bez ohledu na počasí. Začíná nejkrásnější a nejtěžší část...tam nahoře. Dívám se, dívám a hledám..."



6. května jsme dostali informace od Ulisese Corvalana, který nás informoval o tom, kam se výprava chystá v těchto dnech.
"Začneme druhou rotaci. Naším cílem je strávit noc v severním průsmyku 7 100 metrů nad mořem, je-li to možné, před návratem do středního tábora vystoupíme do výšku 7 500 metrů nad mořem. Děkuji za všechny dobré zprávy a dobré vibrace!"

Den 32 - 38

8. května se expedice vydala do severního průsmyku, kde strávila dvě noci. Počasí bylo velmi špatné, proto se jeden z účastníků expedice (Aldo Valencia) rozhodl zůstat v pokročilém táboře. Facundo s ostatními členy výpravy se ale vydali na cestu. Mezitím co byla výprava na další cestě, přišli do tábora dva Angličané z nichž jeden byl zraněný na noze. Jak už jsem říkala, naše výprava má s sebou lékařku, která se o zraněného postarala.

10. května bylo potvrzené, že se téměř celá výprava dostala bezpečně do severního průsmyku (7100 m.n.m), kde se aklimatizovala. 10. května už se tedy zase klesalo níž do základního tábora (6400 m.n.m.) Podle Facundových zpráv je ale i nadále špatné počasí, kdy silně sněží. Facundo napsal:"Sešli jsme dolů do 6 400 m.n.m., ale vzduch je stále ve vysoké úrovni...Zbývá jen čekat na dobré počasí."

A jak Facundo řekl, tak se také stalo. 11. května nezbývalo celé výpravě nic jiného než čekání. Počasí se stále neumoudřilo, ale také se čeká na to, až čínští horolezci natáhnou lana do výšky nad 8 000 m.n.m.
Ano, až se počasí zlepší celá expedice se začne chystat do třetího výškového tábora a pomalu se budou chystat na úplný vrchol, pokud počasí dovolí. Ale pravděpodobně až do 19. května, by měli čekat na to, až budou natažená další lana , a mohli se vydat výš. Facundo to ale vidí pozitivně na twitter napsal:"Nechceme se vzdát...Musíme k tomu přistupovat s humorem."

V pátek 13. května situace vypadala podobně. Počasí se stále neumoudřilo a výprava musela čekat. Facundo toho využil k návštěvě nedaleké vesnice zvané Zhaxizongcun. Tato vesnice je asi hodinu jízdy od základního tábora a leží v nadmořské výšce 4 150 m.n.m. Facundo nám z této vesničky napsal prostřednictvím blogu YoMeAnimo vzkaz:

"Sestup z 7 100 m do 4 150 metrů nad mořem v tak krátké době, je něco úžasného. Okamžitě mě přešel kašel, což je skvělé. Podle doporučení Tendiega a Ulisesa, by jsme si měli odpočinout, rehydratovat tělo a nabrat sílu...Pravděpodobný datum výpravy je 25. května. Jsme již aklimatizovaní a připravení...
Nyní je 21:20 a můžete slyšet jen štěkot psů. Lidé by na zdejších ulicích neměli vycházet večer ven. V Tingri jsme byli varování, aby jsme v noci nevycházeli ven, protože jsou tu potulní psi, kteří mohou zaútočit...
Poprvé po mnoha týdnech budu odpočívat v posteli a stěna se nebude houpat větrem. Myslím, že budu spát po dobu jednoho roku...Objímám všechny. Děkuji za podporu. Jste velmi laskavý."


Tolik z dalšího týdne na Everestu! Na fotky z celého týdne se můžete podívat v galerii:



Den 39 - 45

15. května se Facundo s expedicí opět vrátil do základního tábora, po noci strávené ve vesnici Zhaxizongcun. Odtud se všichni účastníci začali připravovat na závěrečnou etapu celé výpravy. V tento den se také na internetu objevilo další video, které dokumentuje další kus jejich cesty. Tentokrát je to hlavní město Tibetu - Lhasa:



"Opustili jsme Kathmandu. Nyní přelétáme nad Himalájemi a podíváme se do Lhasy - hlavního města Tibetu. Tam, kde to všechno začíná. Aklimatizovat se, neznamená jen zvyknout si na nadmořskou výšku, ale také porozumět kultuře, vidět ji, slyšet ji...Všichni jdou do domu Dalajlámy. Chodí tam po směru hodinových ručiček, aby se modlili, prosili, děkovali. Mani - modlitební mlýnky...To je to co se mi líbí na Tibetské kultuře nejvíc. Filozofií je, že něco nežádáte pro sebe, ale pro ostatní...o požehnání o ochranu...Budeme toho potřebovat hodně, jednoho i druhého..."

16. května - co se dělo v tento den nám sám Facundo napsal na svůj instagram:

"Dnes, po mnoha týdnech aklimatizace, otáčení, čekání, zase stoupání. Ze základního tábora (5100) do prostředního (5800), pokročilého tábora (6400) kde budeme jeden den odpočívat. Další cíl je North Col (7100), Tábor 2 (7500), Tábor 3 (8300), a dá-li Bůh, dnes v noci se pokusíme o vrchol...Mám svou vlajku...Tendi nám řekl o respektování zásad bezpečnosti a udržování výšky, které budeme mít na mysli. Jedná se o samostatnou kapitolu znalostí a zkušeností. Zítra začíná nejočekávanější týden. Každá z těchto fází je dosažený cíl. Všichni jsme koncentrovaní. Koupil jsem si "InReach", který by měl umožnit komunikaci a sledování naší pozice a nadmořské výšky. Uvidíme co se stane...Objetí všem!"

18. května stále probíhal odpočinek v pokročilém táboře. Facundo zde testoval své nové zařízení, které pomáhá určovat nadmořskou výšku, díky tomu tedy víme, kde se výprava nachází. V tento den byla naměřená výška 6 393 m.n.m. Na twitteru to potvrdil krátkou zprávou: "Technologie funguje. Pokud vše půjde dobře, budu od Severního průsmyku sdílet naši polohu."

19. května - tento den výprava strávila v záložním táboře, kde opět nabírala další sílu na poslední úseky své cesty. Facundo se s námi podělil o další fotografie ke kterým napsal další zprávy: " Dnes ráno šli čínští horolezci na vrchol namontovat montážní lana. Požádal jsem Nicka o dalekohled, abych zjistil jestli můžeme vidět nějaké lidi. Vyfotil jsem si do telefonu jednu fotku objektivu...Podle Tendiega stále chybí asi hodina k dosažení cíle. Vše pečlivě sledujeme. Počet lidí, kteří se pokusí vylézt bez kyslíku je impozantní."

20. května všechno vypadalo, že jde podle plánu. Podle údajů z Facundova nového zařízení výprava dosáhla už výšky 7 025 m.n.m., tedy nadmořskou výšku Tábora 1! V tomto táboře strávili jednu noc. Druhý den tedy 21. května se úspěšně přesunuli do Tábora 2, tedy do nadmořské výšky 7 800 m.n.m. Z tohoto tábora nám dal Facundo o sobě vědět opět prostřednictvím twitteru krátkou zprávou:"Jsme již v Táboře 2! Mí kolegové mají záviděníhodnou vytrvalost! Jak se můžete přesvědčit, Tábor 2 je již velmi vysoko (7 802,5 m.)

Na všechny fotky z tohoto týdne se můžete podívat v galerii:



Den 46 - 52

23. květen v tento den sen stal skutečností! Facundo s celým týmem dosáhli nejvyššího vrcholu světa. Tedy všech 9 členů, přibližně kolem 11:30 dopoledne Na svém twitteru to oznámil velmi nadšeně a jednoduše: "Vrchoooool!!!!!!! Najdete mě na inReach". Krátké video, na kterém je zachycená celá expedice pár metrů před vrcholem, najdete na facebooku.
Facundo na vrcholu hrdě vztyčil vlajku pojišťovny Assist Card, což měl určitě v plánu od okamžiku, co s touto pojišťovnou začal spolupracovat. Zástupce této pojišťovny - Alexia Keglevich po zveřejnění této fotky Facundovi poděkoval:

"Facundo Arana dobyl vrchol Everestu, není důležité kolikrát spadnete, je důležité, aby jste se o to pokusili znovu a nikdy se nevzdali. Všechno je možné, pokud to chcete z celé srdce, a pokud do toho dáte všechno. Facu si splnil svůj sen, a také můj. Položil naši vlajku na nejvyšším místě světa.
Je pro mě čest být přítelem Facu. On je výjimečný člověk. Svět by byl lepší, kdyby bylo více lidí jako on. Děkuji Facu. Dal jsi mi všechno a ještě mnohem víc."


Vztyčil tu samozřejmě ještě jednu vlajku, mnohem důležitější a to jeho vlajku "Donar Sangre Salva Vidas". Tuto fotku na instagramu okomentoval těmito slovy:"# Donar Sangre Salva Vidas...Je toho tolik co říct! Návrat domů bude trvat několik dní...No...Věnováno každé osobě, která daruje dobrovolně krev. Dr. Santiago Pavlovsky a celé rodině Fundaleu."

Na vrchol zavzpomínal ještě o pár dní později, kdy se o něm zmínil na svém instagramu k další fotce:"Začínám po tisící analyzovat každou prožitou vteřinu, o které jsem snil po mnoho let...a vidím, že realita byla nádhernější než sny..!! Být na vrcholu s Laly, Ulisesem, Juanem...výška...sen každého z nás, naše síly na hranici možností...Fungovalo to...A nás přátelský, dlouho očekávaný výbuch smíchu se mísí s touhou zastavit čas, který utekl tak rychle a volal po rychlém sestupu..."



26. května - Facu zveřejnil fotku, kde sestupujeme ze Severního průsmyku opět doplněnou jeho zprávou:"Sestup ze Severního průsmyku. Nyní jsem v táboře, kde se spokojeně připravuji k návratu domů. Tato strana Everestu je od Tibetu daleko, je potřeba cestovat dva dny k dosažení Lhasy, odkud se dostaneme do Kathmandu. Máme se všichni velmi dobře, a jsme všichni šťastni! A také jsme velmi unavení!"



Ovšem v tento den už byla celá expedice úplně jinde, a to už v základním táboře (5 100 m.n.m.) Všichni se cítí v dobré kondici a jsou šťastní. S největší pravděpodobnosti se 29. května, tedy dnes, přesunou autem do Shigatse a odtud už do hlavního města Tibetu - Lhasy. Ze kterého odletí do Kathmandu. Konec celé expedice už je opravdu za dveřmi.

Po výstupu na vrchol, se ze všech koutů světa na Facunda a celou expedici sype jedno blahopřání za druhým. Pro Facunda je ale jistě nejdůležitější to od jeho ženy a jeho dětí:"Vrchol!!!! Blahopřejeme. Jsme s tebou. Miluju tě - Yack!"



Den 53 - 58

Neděle 29. května - v tento den celá výprava konečně opustila základní tábor na Everestu a vydala se na cestu do Shigatse, kde strávila jednu noc. Konečně po dlouhé době měli všichni členové výpravy možnost se vyspat v postelích a využít koupelny.

30. května - Celá expedice dorazila do města Lhasy, hlavního města Tibetu. O tomto příjezdu informoval Tendi Sherpa na svém twitteru: "Poslední den v Tibetu tuto sezónu. Po úspěšném dobytí vrcholu, a úspěšném sestupu z Everestu, jsme si jeli užívat výlet do Lhasy, a jsme rádi, že letíme do Kathmandu v Nepálu. Nyní. Jsme všichni šťastni a stále blíž a blíž ke svým domovům a rodinám..."
Objevilo se také další video z výstupu. Tentokrát to nejlepší video, kde můžeme vidět poslední metry před úžasným výstupem na vrchol:



"Je naprosto neuvěřitelné být v 8 848 metrech nad mořem. S Tendim, který mě sem přivedl, na vrchol Everestu. No a...Je to přítel na celý život. On už jím byl! A podívejte se, kam mě přivedl! On je zvíře...pro něj je to už jedenáctý výstup na vrchol....a...my tě opustíme a půjdeme slavit."

Víme tedy, jak probíhala cesta na vrchol, ale jak probíhal sestup? Facundo uskutečnil další telefonát se zástupci Assist card, kde se rozpovídal o velice těžkých chvílích. Přináším vám překlad tohoto hovoru:

"Sestup byl obtížný (krutý, bolestivý). Poryvy větru dosahovali až 110 km/h. Je nepředstavitelné, jak nepříjemná může být zima, která vám proniká až do morku kostí tak, že i ve spacáku je vám zima a vy se třesete, dokud neusnete na pár hodin (pokud máte to štěstí usnout), a pak vstanete a jdete dolů dál. Všechno jsme dali do vrcholu, kde nás opustil poslední kousek energie, všechen adrenalin, který nám dal sílu pokračovat v lezení a to navzdory skutečnosti, že jsme vrcholu dosáhli, teď přichází to nejhorší, budeme muset jít dolů doslova si zachránit život.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Po 10 minutách sestupu jsem řekl: Jdi k čertu! Nemám sílu jít dál! 80% sestupu bylo velmi dramatických. Víš Alexi? Jdeš dolů, aby sis zachránil život. Při kontaktu s realitou, začnete chápat vše, co se děje v horách. Tady každý ví, kdo je kdo, protože v horách není tolik lidí. Sestup je technicky velmi složitý. Svěřil jsem svůj život Tendimu a vzal mě na vrchol. Sám bych nebyl schopen to udělat. Jaké je tajemství? V tom že mám důvěryhodné tělo a duši mého přítele, proto jsem se rozhodl nezastavit.


31. května - jak Tendi oznámil den předtím, všichni se úspěšně letecky přesunuli do Kathmandú, odkud už se pomalu připravovali na odlet do svých domovů. Ovšem další den, tedy 1. června proběhla tisková konference, kde všichni členové výpravy mluvili o úspěšné expedici, které se jim podařilo dosáhnout.
Facundo tu mluvil mimo jiné hlavně o podpoře lidí z Nepálu, zejména Šerpů, kteří pomáhali při výstupu na vrchol. Mluvil také o roku 2012, kdy se mu kvůli plicnímu edému a edému mozku nepodařilo dosáhnout vrcholu. Ten rok se musel urychleně dostat ze základního tábora do Katmandú, kde mu byla poskytnuta pomoc. Letos to ale bylo úplně jiné a všichni dosáhli vytouženého cíle.
Celá konference trvala asi hodinu, my se můžeme podívat alespoň na devítiminutový záznam a následně na fotky:





2. června - se konečně všichni dostali do letadla na cestu domů! Facundův let trval dohromady 32 hodin! Absolvoval mezitím dvě mezipřistání a to v Dauhá a Sao Paulo. V prvním mezipřistání si pro něj zástupci Asisst Card připravili malé překvapení, na svůj twitter napsali: "Nás velvyslanec Facundo Arana se blíží k mezipřistání v Dauhá. Assist Card má pro něj velmi milé překvapení..."
Jak se následně ukázalo, to překvapení nebyl nikdo jiný, než jeho žena Maria. Facundo to posléze napsal na svůj twitter:"Mnohé věci, kterých člověk dosahuje se stanou díky nádherné ženě, která ho doprovází a pečuje o své krásné děti. Mario, jsi krásná a úžasná žena. Včera večer jsem s tebou cestoval z Dauhá. Šťastné shledání!"

3. června konečně doma! Facundo teď už i se svou ženou Mariou, dorazili v pořádku do své rodné Argentiny. Spolu s dalšími třemi horolezci dorazili na letiště do Buenos Aires ve 21:00 argentinského času. Na letišti na něj samozřejmě čekali novináři, ale také zástupci společnosti Asisst Card. Pokud si myslíte, že šel Facundo konečně odpočívat domů, tak se pletete. Ihned po přistání absolvoval další tiskovou konferenci, kde se znovu rozpovídal o svém dobrodružství. Přináším vám výňatky z Facundova vyprávění:

"Byli to dva měsíce bez jakýkoliv konfliktů. Velké soužití. Odjelo 18 lidí a všichni se dostali na vrchol. Ale skutečný vrchol je být s našimi rodinami. Nikdy jsem nebyl oddělen od své rodiny 2 měsíce, a už bez ní nechci být ani o 5 minut déle. Ze všech mých dobrodružství, toto bylo nejdelší. Nyní mám celý život na to, abych si ho vychutnal."

"V roce 2012, po sestupu do 5 200 m.n.m. to byla skutečná výzva. Je skvělé, že mě tentokrát hora tlačila dolů a kopala mě do zadku. Teď jsem trénoval a vyplatilo se to."

"Cílem bylo, vynést na vrchol vlajku "Donar Sangre, Salva Vidas". Udělal jsem to. Nebyla to pomsta. Kdyby dvakrát do roka 1 milion ze 40 milionů Argentinců darovali krev, v krevních bankách by nechyběla, tak jako chybí teď."

"Byla to druhá šance, kterou mi hora dala. Doma jsem slyšel: "Jdi, jen mě nenuť abych pro tebe znovu jela a odtamtud tě vytáhla". Když jsem stoupal na vrchol krok za krokem, vzpomněl jsem si, jak jsem v mládí podstoupil operaci lymfomu a moje máma mě vzala na procházku po několika blocích. Když jsem dorazil na vrchol, přemýšlel jsem o své rodině, a modlil jsem se. Chtěl jsem běžet dolů, aby to viděli. Teď musím hodně jíst abych znovu nabral 8 shozených kilogramů."



Všechno nakonec dopadlo tak, jak si na začátku naplánovali. Jen datumově se domů dostali o dva dny dříve, než původně plánovali! Podívejte se v galerii na zbylé fotky tohoto týdne.