Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason
Everest: Den 18 - 22
30.04.16 * 13 názorů
Ještě než se pustíme do dalšího souhrnu dalšího týdne, vrátíme se ještě na chvíli do základního tábora, kde se Facundo s celou expedicí nacházel od 20. dubna do 25. dubna. Jestli si dobře vzpomínáte, narazili tu na další výpravy a jedna z nich byla z Ruska. Ukázalo se, že jsou to všechno velké fanynky Facunda. Facu si toho byl samozřejmě vědom a přijal jejich pozvání na malé posezení. Jedna účastnice z ruské expedice na svůj twitter napsala, že až bude mít Facundo v září koncert v Rusku, uskuteční všichni další sraz u společné večeře. Vy se můžete podívat ve fotogalerii na dalších 11 fotek, nejen se setkání s ruskými fanynkami, ale také třeba na to jak probíhal obřad zvaný jako "De Puja", ve kterém prosili o povolení chodit po svazích Mt. Everestu. Tento obřad šerpové provádějí vždy, než se vydají na cestu. A také se můžete podívat na jedno kratičké video zveřejněné na instagramu od jedné z ruských fanynek, přímo zde.25. dubna se celé výprava opět vydala na cestu, tentokrát do tábora Intermedio, který se nachází v 5 780 m.n.m. V tomto táboře výprava strávila noc. 26. dubna se vydali do výšky 6 400 m.n.m., odkud se zase vrátili zpátky do tábora Intermedio. Další dva dny strávili aklimatizací v tomto táboře. Odtud se budou připravovat na výstup na úplný vrchol. Ačkoliv už se k nám informace nedostávají tak snadno jako doposud, Facundo ve výšce 5 780 m.n.m., tedy z tábora Intermedio, uskutečnil telefonní rozhovor se zástupci Assist Card. Přináším vám překlad tohoto telefonního rozhovoru, ze kterého se dozvíte jak vypadá situace s Facundem, jaké má pocity, něco o jeho zdravotním stavu nebo také o počasí:

Musím se s vámi se všemi podělit o tento nádherný zážitek, který právě zažívám. Právě teď jsem v táboře Intermedio v 5 780 m.n.m. Dnes jsme šli směrem do pokročilého tábora, který leží v nadmořské výšce 6 400 m.n.m. V rámci aklimatizace jsme ušli kus cesty a zase se vrátili zpět. Šli jsme mezi morénami a ledovci. Ledovce jsou tu obrovské. Ledopády jsou tu obrovské. A celou tu dobu máme před sebou Everest a nad ním je vždy něco, jako proud kouře. Něco úžasného.
Můžete slyšet smích, to jsou moji kolegové. Jsme ve stanu - v kuchyni. Tam je malý koutek, ve kterém se všichni můžeme sejít. Příjemně tam trávíme čas a scházíme se u ohně. Když slunce zapadá, je nemožné být venku kvůli chladu. Ve stanu je teplota -3°C. Pokud tam není žádný vítr, udržuje se tam konstantní teplota. Pokud tam vítr je, teplota je kolem -5°C. Pokud fouká silně teplota spadne až na -20°C bez milosti. Takhle to tu vypadá.
Je to úžasné - jdete vedle hory, jejíž název neznáte. Je hned vedle Mt. Everestu. Samozřejmě má svůj název, ale já ho neznám. Ve srovnání s Everestem se zdá být tak malý, a to má výšku 7 200 m.n.m. Naše Aconcagua má 6 962 m.n.m. Všechno je tu vyšší než jinde, ale zdá se to být tak malé...
Děláme vše velmi svědomitě. Doktor mě prohlížel a můj kašel není důvod k žádným obavám. Teď se musím hydratovat, pít hodně teplé vody a spát.
Jsem šťastný a vděčný, protože se opravdu cítím dobře. Přišli jsme sem tvrdě pracovat. Pokud chcete dosáhnout toho, proč jste sem přišli, jdete do hor, pěšky do severního průsmyku a vysoce položených táborů, je potřeba aby jste pracovali s celým svým tělem.
Začíná šachová partie s horami. Uvidíme jak se budeme všichni cítit.


Tolik od samotného Facunda, vy se ještě můžete podívat na pár fotek, které se objevili z tábora Intermedio:

Petra: Katy, děkuji ti za velmi obsáhlou aktuálku i s rozhovorem, který mně mile překvapil. Je krátce po druhé hod a já jsem si stihla už vše prohlédnout. Ještě se k tomu všemu v průběhu týdne určitě vrátím a fotky si pořádně prohlédnu. Na fotkách i videu je vidět, že se tam mají opravdu dobře. Skleničky s vínem, přátelská atmosféra prostě pohodička. I v ruském stanu mají krásnou květinovou výzdobu.
Jsem ráda, že se Facu cítí dobře a je šťastný. Je to na něm vidět. Přeji mu, aby jeho šachová partie s Everestem měla jen vítězné tahy.
Přeji všem krásnou neděli.

majka528: Katy, děkuji za tak obsáhlou aktuálku, kterou jsem si moc ráda přečetla, shlédla a uviděla. Ještě se k ní velmi ráda vrátím během dne. Mám dnes nějaké špatné spaní a teď si půjdu lehnout a určitě se mi podaří konečně usnout, když vím, že je Facu spokojený a cítí se dobře.

majka528: Jak jsem už dříve napsala, že se sem vrátím, tak jsem hned zrána neodolala a znovu se podívala na tak krásnou aktuálku, za kterou ti Katy, patří velký, ale velký dík. Fotky z výstupu jsou nádherné, je vidět, že se tam dodržují staré rituály, aby jim hora dovolila vystoupat na vrchol. Z fotek je vidět čistá, neporušená příroda, dole samé kamení a výš jen sníh a pak jen ty stany výprav. Hora působí majestátně a je na ní "vidět", že jen tak někoho nahoru nepustí, že ten, kdo tam chce vylézt musí do toho dát všechny své síly, energii a své srdce. Jak Facu říká, jaká je tam zima jak ve dne i v noci, /a to se podle mě bude ještě zvyšovat/, tak za to patří všem účastníkům tohoto výstupu velký obdiv /já mám ráda teplo/. Jsem ráda, že se cítí spokojený a je na tom zdravotně dobře, to je výborná zpráva. Když přirovnává výstup k šachové partii tak mu moc přeji, aby mohl na vrcholu říci šach mat. Krátké video ze setkání s ruskými fanynkami je moc pěkné, je vidět, že Facu mají moc rády a věřím tomu, že se s ním pak určitě v září setkají na té společné večeři. Tady nechybělo ani víno a přátelské posezení u stolu.
Katy, moc a moc děkuji za tak krásné chvilky u této stránky, jsi skvělá. A Facu je jedinečný.
Krásnou neděli všem.

Petra: Majko napsala jsi ráno nádherný komentář. Já jsem v noci ani samou nedočkavostí nešla spát.

majka528: Petro, však ty píšeš také krásné komenty, vždy si je ráda přečtu.
Ještě jsem chtěla napsat, že je to velká výhoda jak jsou teď ty technické vymoženosti. Představte si to tak před dvaceti lety, to nebyly ani mobily ani satelitní telefony. Být to v té době tak bychom se tak brzo žádných zpráv nedočkaly.

majka528: Připadám si dnes, že píši nějaký seriál, že se sem stále vracím. Musím ještě napsat, že mě velmi zaujal ten výborný servis pro účastníky expedice. To je stanů, všeho ostatního materiálu a určitě i hodně jídla, to by neměli nárok sami tam nahoru vynést. Je vidět, že ten, kdo tu expedici organizuje tak odvádí velmi výbornou práci a měl by dostat jedničku s hvězdičkou.
Doufám, že i nadále budeme mít o Facu informace, i když jich bude třeba méně.
Katy, dík!!!

anavi: Nemôžem nič iné, len súhlasiť s tým, čo ste napísali dievčatá. Vyjadrili ste to veľmi pekne.
Katy, ďakujem za úchvatné fotky, z ktorých sa tají dych a behá mráz po chrbte. No na druhej strane z nich sála pokoj, mier a energia, ktoré hladia dušu. K tomu ešte nádherné slová Facu...Páči sa mi jeho postoj a metaforické vyjadrenie tejto životnej výzvy. Nepoznám presne pravidlá šachu, ale remízou je zrejme "šach"? Tak by som si priala taký výsledok... aby nezostala hora urazená a človek sklamaný. Verím, že sa to Facu a jeho výprave podarí.
Katy, ďakujem za túto horúcu aktuálku z chladných výšin.:)) Aj za preklad a všetku energiu, ktorú si investovala do jej prípravy. Budem sa sem s radosťou vracať.

Soňa: Priznávam, že dnes je to prvý krát, čo nezdieľam absolútne žiadne nadšenie z aktuálky. Aby som sa správne vyjadrila, aktuálka je super, Katy si ako vždy dala záležať a vďaka za jej prácu, bez nej by sme sotva mohli Facunda sledovať. Po dnešnom dni je jedna vec v mojom živote jasná. Na Everest určite nidky nepolezem. Ke'd vidím tie hrozné podmienky v akých títo ľudia prežívajú čudujem sa že sa nezbalia a nejdú domov. Mne sa to zdá hrozné. Keď som dnes videla Facunda na fotkách až ma zabolelo srdce. Vyzerá tam tak strašne zanedbane, hlavne na fotke s dvoma šerpami.Viem, že budete namietať, že vzhľad je to posledné čo Facu rieši ale aj tak mna až striaslo a fotky som ďalej nepozerala. Musím to nejako rozdýchať. Tak strašne si želám, aby bol už doma. Minulý týždeň vyšiel u nás v časopise život jeden úžasný článok práve o Evereste. Aká náhoda. Samozrejme, že hneď som sa tam dočítala, že najviac úmrtí je pri zostupe, že je to nebezpečnejšie ako výstup. Ja mám dnes nejaký čierny deň, dúfam, že to do zajtra prejde a zas bude fajn. Ešte že vi to vidíte tak pozitívne, aspoň vaše komentáre ma trochu lepšie naladili. Snažím sa to všetko vnímať pozitívnejšie, ale akosi sa mi to nedarí....Anavi, prečítaj si ten článok v Živote je fakt dobrý. ,Neviem, ale asi v Čechách tento časopis nevychádza. dnešný komentár ukončím citátom z článku: Jeden múdry domorodý sprievodca povedal The life ist more important than Everest-Život je dôležitejší než Everest. V jednoduchej vete povedané všetko. Alebo ešte inak cesta je cieľ...Dúfam, že sa toho bude držať aj Facundova výprava. Snáď sa zajtra zobudím s ružovejšími myšlienkami a bude sa tešiť z aktuálky tak ako ste sa dnes tešili i vy. Katy, dúfam, že sa neurazíš, keď budeš čítať tieto riadky. Aktuálka je skvelá, len ja mám dnes akúsi čiernu nedeľu.......

Soňa: Dnes aj tá moja slovenčina je čierna, kopec chýb a jedna veľká hrubka. Proste dnes je u mňa úplne všetko zle......

majka528: Soni, přečetla jsem si tvůj koment a je dost pesimisticky naladěn. Ten článek v časopise Život jsem si našla a přečetla také. Věřím, že se ti nelíbí výstup Facu na ME, ale já to chápu tak, že není v našich silách ho od toho odradit. Je to jeho sen, výzva, srdeční záležitost a on si to vše chce splnit. V jeho expedici je žena Maria Alejandra Ulehla a ta na tuto horu stoupá již potřetí a jak říká, hory jsou její vášeň. Poprvé jí výstup znemožnila lavina, vloni zase zemětřesení a nedá ji to a letos tam chce vystoupit potřetí. V jednom časopise jsem zjistila, že existuje horolezecký projekt Koruna planety a je to o zdolání sedmi nejvyšších hor světa na každém kontinentu jedna. Členů tohoto projektu je již mnoho, dokonce jsou tam i Češi, i ženy a jedna Švédka s českými kořeny. Podle mě je to jejich způsob vyjádření života, který si chtějí splnit za každou cenu. Měly bychom Facu v tomto jeho snu podpořit, nic jiného nám nezbývá a hlavně doufat a věřit, že se mu výstup povede, zdravý a hlavně šťastný se vrátí v červnu domů, že si splnil svůj sen a pokořil výzvu jménem ME. Také mám obavy, protože výstup je těžký, hora zrádná, ale jediné co mi zbývá je věřit v jeho schopnostem, energii a píli a hlavně dovednostem šerpů.
Přeji všem krásný den.

anavi: Soni, rozumiem ti. Keby sme občas necítili skľúčujúce pocity, boli by sme pravdepodobne psychopati. Je dobré, že si to dala von so seba. Každý z nás si však želá, aby príjemných pocitov v živote bolo viac. A pritiahnuť si ich môžeme len tým, že sa zameriame na pozitívne veci. Nejdem si preto čítať ten článok z tohoto dôvodu a aj preto, že sa mi ho nechce hľadať. Ospravedlňujem sa.
Budem ako staré obohraté rádio, ale verím vo Facundovu intuíciu. Bolo to nedávno, keď sme boli sklamané, že predčasne ukončil tour v Rusku. Možno pokračovanie v nej bolo preňho nebezpečnejšie, ako liezť na Everest. Verím tomu, že časom získaš nadhľad nad touto situáciou aj ty a svetlo rozptýli tvoje čierne myšlienky. Facu naozaj nepôjde za hranice svojich možností. Bez toho, že by som si prečítala ten text si myslím, že v konečnom dôsledku urobili horolezci chybu pri výstupe a nemali dostatočný rešpekt k hore, v niečom sa precenili (nekontrolovali si čas, v pravú chvíľu nezačali klesať apod.). Ja som videla aj horšie Facundove fotky. Ešte z prvého výstupu na Aconcaguu, tak to som bola ešte len zhrozená, keď mal cencúle na brade a mrazom ošľahanú tvár. Skoro som ho nespoznala. A Facu sa vždy drží múdrosti "Cesta je cieľ." Sám povedal, že ide s cieľom vrátiť sa domov.
Prajem krásny deň všetkým. Katy, tebe ďakujem.

Katy: Tak se zase skoro po týdnu dostávám k odpovědi. Holky moje jsem ráda, že vás aktuálka potěšila, kromě tebe Soňi. Ale samozřejmě že to neberu ve zlém, vím jak to myslíš. Bojíme se o něj všechny, ale já po tom jeho telefonním rozhovoru, jsem si myslela, že vás trochu uklidním v jaké je Facu dobré náladě a dobré fyzické kondici až na malý kašel. Ale vidím, že ne na všechny to působí uklidňujícím dojmem, na mě docela ano. Ale když si to tak vezmete, už má polovinu doby za sebou, ještě měsíc a je doma! Utíká to velmi rychle, nebo alespoň mě ano. Tak Soňi, hlavně ty, hlavu vzhůru, Facu už toho přežil hodně, přežije i tuto výzvu :)

majka528: Ahojte, já myslím, že je to normální, když se bojíme o někoho blízkého, některá více a některá méně. Ale doufám,že to Facu vše zvládne a podaří se mu vystoupat na vrchol nejvyšší hory světa, moc mu držím palce. Vzpomínám si, že v roce 2012 se tak vysoko nedostal a tak věřím, že se to letos s pomocí výborného týmu povede.
Katy, díky za uklidňující koment.
Přeji všem krásný den.

Name:
Web:

Powered by CuteNews